مقالات

30

پیدایش واستفاده از کفش تقریبا به پیدایش انسان بر میگردد .زمانی که انسان وارد کره خاکی شد و لزوم پوشیدگی در مقابل سرما و گرما وعوامل فیزیکی آنرا مجبور کرد که برای خود پوشاک تهیه کند.انسانهای اولیه برای محافظت از پای خود ابتدا از برگ درختان و حصیر و سپس از چوب و بعد از آن از پوست حیوانات استفاده میکردند . همزمان با رشد تمدن بشری کفش نیز از پیچ و خمهای تاریخی گذر کرده و مدلهای مختلفی به خود دید . بطور مثال قبل از جنگ جهانی اول کفشهایی با پاشنه تقریبا 50 سانتی متری مد روز بوده ، بعد از جنگ جهانی و همزمان با رشد انفجاری صنعت ، تولیدکفش نیز دچار تحول گردید و انواع کفشها برای مصارف مختلف تولید شد از جمله برای استفاده کسانی که در معادن و کارخانه ها مشغول کار بودند . بطوریکه هم اکنون کفشهای ایمنی با تنوع بسیار بالا برای محیطها و شرایط مختلف کاری تولید می شود .

هدف از این نوشتار معرفی انواع پایپوش ایمنی وراهنمایی برای انتخاب کفش مناسب برای محیطهای مختلف می باشد زیرا اگر پایپوش مناسب هر محیطی استفاده نگردد علاوه بر زیان مالی بخاطر از بین رفتن سریع کفش، صدمات بعضا جبران ناپذیری به اعضای بدن شخص استفاده میکنند وارد وارد میسازد . در زیر به تعدادی از رایج ترین کفشهای ایمنی که در صنایع مختلف استفاده می شود اشاره ای خواهیم داشت .


الف : کفش ایمنی با سر پنجه فولادی با زیره pu یا پلی یورتان که رایج ترین نوع کفش ایمنی میباشد مزایای کفشهای زیره پی یو سبک بودن ، ضد لغزش بودن و ضد سایش بودن انها بوده و مناسب برای محیطهای اسیدی رقیق ، محیطهای نفتی و روغنی و خط مونتاژ کارخانه ها میباشد . درجه ذوب مواد پی یو 80 سانتی گراد میباشد .

 

ب : کفش ایمنی با سرپنجه فولادی با زیره tpu_pu تی پی یو_پی یو . بعد از پی یو مواد دیگری نیز وارد عرصه تولید کفش شده است که مقاومت بیشتری نسبت به مواد پی یو در مقابل خوردگی ، ساییدگی و حرارت دارند که معمولا بصورت ترکیبی دو لایه با مواد پی یو تولید میشود و مناسب محیطهایی با غلظت اسید بالاتر حرارت نسبتا بالا و محیطها ماشین کاری مخصوصا آغشته به آب صابون میباشد معمولا وزن کفش با زیره تی پی یو سنگین تر از کفشهای با زیره پی یو میباشد ودرجه ذوب مواد تی پی یو 170درجه سانتی گراد میباشد .

 

ج :کفش ایمنی با زیره RUBER (لاستیک ) که مقاوم ترین نوع زیره کفش می باشد که برای محیطهای کاملا اسیدی مثل اسید سولفوریک 98 در صد و همچنین برای حرارتهای بسیار بالا مثل کنار کوره های ذوب مناسب میباشد . وزن کفش با زیره Ruber معمولا سنگین تر از انواع دیگر کفش میباشد . نقطه ذوب کفش RUBBER 270 درجه سانتی گراد میباشد .

 

د: کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت محافظ جریان الکتریسته (عایق برق) که فاقد هر گونه فلز میباشد که به دو صورت کفش محافظ فشار ضعیف و محافظ فشار قوی می باشد.

 

و: کفشهای کانداکتیو یا هادی جریان برق که در محیهای با خطر انفجار استفاده میگردد.
بعد از آشنایی با انواع کفشهای ایمنی مورد استفاده در شرایط مختلف این سوال پیش می آید .

 

ویزگیهای یک کفش ایمنی مناسب چیست ؟
این سوالیه که همه ما داریم.واقعا کفش ایمنی چه ویزگیهای باید داشته باشد؟
به نظر کارشناسان مهمترین مسله در کفش ایمنی مسله حفاظتی ازجمله محافظت در برابر سقوط اجسام سنگین ـ عدم لغزش وسپس مسائل بهداشتی و ارگونومیکی میباشد . به لحاظ محافظتی سرپنجه فولادی عامل اصلی در حفاظت از انگشتان در مقابل ضربه میباشد که باید از جنس فولاد آبکاری شده با توان تحمل ضربه حداقل 200 ژول را دارا باشد که در غیر اینصورت خود سرپنجه به عنوان عامل برنده عمل کرده باعث قطع انگشتتان پا میگردد .
از لحاظ مسائل بهداشتی و ارگونومیکی به علت اینکه پا قلب عصبی انسان میباشد و تمام اعصاب اجزای مختلف بدن در پا متمرکز میشود و نیز به علت اینکه طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و بخصوص ستون فقرات دارد ، بسیار حائز اهمیت است چرا که عوارض استفاده از کفش ناایمن و نامناسب فقط خطرات فیزیکی ظاهری نمیباشد . بلکه گرفتاریهای مزمن ستون فقرات ، چشم درد و سردردهای مزمن نیز میتواند از علائم استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد .
به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفشهای با آستری غیر بهداشتی باعث بوجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچو و بوی نا مطبوع پا میشود .
در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی به شکلی باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده کند . یادمان باشد که پا قلب دوم ما است پس برای محافظت از قلب دوممان کفش ایمن و استاندارد بپوشیم .

 

احمد غفوری : مدیر عامل شرکت ایمن کوشش بابک (کفش بابک)

  • آدرس:

  • تهران - گیلومتر30 جاده ساوه-شهرک صنعتی نصیر آباد-خیابان رسول اکرم  پلاک 77
  • تلفن  :

  • 02156393597
  • همراه:

    09203372730 - 09144356885
  • ایمیل:

    info@babaksafety.com